Patchouli

doTerra Patchouli (pačuli) izvira iz Indonezije. Gre za grmičasto rastlino s trdimi stebli, ki zraste tudi od dva do tri metre visoko in spada v družino kovnic. Ponaša se z majhnimi, bledo rožnatimi cvetovi, vendar se eterično olje destilira iz njenih listov.

Glavne kemične sestavine so: Patchoulol, α-Bulnesene, α-Guaiene. Ima sladek, mošusni vonj, zelo izrazit in zlahka prepoznaven, ki že dolgo prevladuje v industriji dišav, vendar je njegova aroma dobra še za veliko več kot parfume in kolonjske vode.

Namig za uporabo

Nekaj namigov za uporabo:
  • V difuzorju že zelo majhna količina olja preplavi prostor. V difuzor miksih se zelo dobro ujema s cvetnimi in lesnimi olji. Sama ga rada mešam z grenivko, bergamotko, vetiverjem, cedro, ilang ilang, sivko, frankincense, vrtnico, cipreso, spearmintom. Dviguje razpoloženje, zmanjšuje tesnobo in razdraženost, negativne misli in pesimizem. Pomaga tudi za boljši spanec.
  • Za sproščanje in boljše razpoloženje ga lahko dodaš tudi v toplo kopel (na milo ali olje).
  • S #kapljicovldan in globokimi vdihi zelo ugodno vpliva na hormone, spodbuja sproščanje serotonina in dopamina, ki sta znana po tem, da oljašata občutke jeze, tesnobe in pesimizma.
  • Pačulijevo olje spodbuja naše hormone in poveča libido oz. spolni nagon. Pravzaprav se že leta uporablja kot afrodiziak; poveča raven testosterona in estrogena, kar seveda močno vpliva na intimne odnose. Nanesi ga na pulzne točke, uporabi pri masaži telesa, v difuzorju.
  • Uporabi ga pri negi kože. Velja namreč za enega najboljših domačih pripravkov za kožna nelagodja, vneto, razdraženo, razpokano kožo. Pomlajuje in obnavlja celice, zmanjša videz nepravilnosti na koži. Na kratko, pomaga pri ohranjanju lepega in zdravega videza kože.Primeren je za vse tipe kože - suho, razpokano kožo in mastno, problematično kožo. Nanašamo ga skupaj z nosilnim oljem (kokos, jojoba) ali nevtralnim doTerra losjonom.
  • Če se srečuješ z izpadanjem čas, ga velja dodajati v doTerra šampon za lase (3 do 5 kapljic). Pomaga pa tudi pri lajšanju (belih) nelagodij na laseh, saj uravnava oljnost lasišča in hkrati okrepi lase.
  • Z njim si lahko narediš tudi masko za lase. Nekje 5 kapljic pačulija zmešaj skupaj z arganovim oljem (ali drugim rastlinskim oljem). Vmasiraj v lasišče in pusti delovati vsaj pol ure, nato normalno umij laseZa boljši spanec.
  • Pri nelagodnih občutkih v predelu križa, nog, atletskega stopala, enostavno vtri nekaj kapljic pačulija z baznim oljem.
  • V primeru prebavnih nelagodij ali zgolj podpore prebavilom, ga skupaj z nosilnim oljem maži na predel trebuha, na predel jeter. Poveča sposobnost razgradnje hrane in pravilno absorpcijo hranil, zato pozitivno vpliva na prebavni sistem. Lahko kapljico ali dve kaneš tudi v prazno kapsulo, skupaj z olivnim oljem ali ga dodaš v skodelico čaja (kaneš na med.
  • Neverjetno, a dobro služi tudi kot odganjalec nepridipravov iz okolja. Lahko narediš svojo razpršilko (v 30ml razpršilko/roll on nakapaj 10k pačulija, 10k citronele, 10k limoninega evkaliptusa, 10k sivke in 10k poprove mete + 15ml akohola/etanola, ostalo kokosovo olje) in razprši po prostoru, posteljnini, oblačilih ali na kožo.
  • Ker ima hladilne lastnosti se dobro obnese pri nižanju telesne temperature. Skupaj z nosilnim oljem na podplate, vrat/zatilje.
  • Pačuli ima sladko, mošusno in začinjeno aromo, ki lahko služi tudi kot naravni deodorant. Za začetek poskusi zgolj pačuli zmešati z baznim olje, in vrteti pod pazduho.
 

Opis

Ali veš? Za eno 15ml stekleničko eteričnega olja pačulija je potrebnih 6,8kg listov pačulija.

Ne spreglej...